Yeni Zelenda’dan bir ilk! Sigaraya karşı harp açtılar…

Dumansız bir yeni nesil yaratmak için harekete geçen Yeni Zelenda hükümeti, sigara şirketlerinin “iğrenç ve garip” hakimiyetini kırma sözü vererek, gelecek neslin yasal olarak sigara satın almasını engelleyecek tasarıyı meclise getirdi.
NİKOTİN MİKTARI AZALTILACAK, SADECE ÖZEL MAĞAZALARDA SATILACAK
İlk okuma aşamasında olan tasarı onaylanırsa 2023 senesinde devreye girecek. Yeni yasa yalnızca tütün ürünlerini hedef alıyor ve elektronik sigaralar yasal olmaya devam edecek.
Tasarı kapsamında yalnız sigara içme yaşı değişmeyecek hem de sigaralardaki nikotin miktarı da mühim seviyede azaltılacak ve tütün ürünlerinin yalnızca hususi tütün mağazalarında satılması sağlanacak. “SANDVİÇ SATIŞI İÇİN DAHA ÇOK YASAMIZ VAR”
Dikkat çeken tasarı metninde “Senelerdir tütün şirketlerinin ölümcül ürünlerini satmasına ve pazar paylarını korumalarına izin verdik. Bu iğrenç ve garip. Bu ülkede bir sandviç satışının güvenliği mevzusunda sigaradan daha çok düzenlememiz var. Bu tasarıyı getirirken önceliğimiz kıymetli olanı, halkımızı, ailelerimizi ve toplumumuzu korumaktır” ifadeleri yer aldı.

DÜNYADA BİR İLK OLACAK
Yasa dünyada bir ilk olma hususi durumunu taşırken Yeni Zelenda’yı küresel sigara karşıtı çabalarda ön sıralara taşıyacak. Sadece uygulamaya ilişkin tartışmalar da yok değil.
Özgürlük’te yer edinen habere bakılırsa karşıcılık milletvekili Matt Doocey, partisinin bu aşamada tasarıyı destekleyeceğini, sadece deneysel doğası hakkında endişelerinin bulunduğunu söylemiş oldu.
Yeşiller partisi de tasarının seçim komitesine geçişini destekledi, sadece endüstriyi yeraltına iten cezai yasaklarla ilgili endişelerini dile getirdi. Liberter Yasası partisi, ilk okumada tasarıya karşı çıkan tek partiydi.
SİGARA KULLANIM ORANI NE KADAR?
Yeni Zelanda’da erişkin nüfusun ortalama yüzde 13’ü sigara kullanıyor. Bu oran, on yıl öncesine bakılırsa yüzde 5 azalma kaydetmiş. Sadece yerli Maori nüfus içinde sigara içenler fazlaca daha çok ve sigara kullanım oranı yüzde 31’i buluyor. Maoriler içinde hastalık ve ölümler de daha çok.
Yeni Zelanda Sıhhat Bakanlığı, her dört kanser vakasından birine sigaranın yol açtığını ve beş milyon sözü geçen ülkede önlenebilecek ölümlerin başlıca sebebinin sigara bulunduğunu bildiriyor.
Tütün endüstri neredeyse on yılı aşkın bir süredir, yasa koyucuların hedefinde.
Son yıllarda, duman yerine buğu çıkaran elektronik sigaralar Yeni Zelanda’daki genç dönem içinde sigaradan daha popüler oldu.
Sadece elektronik sigaralarda da nikotin bulunuyor ve Yeni Zelandalı yetkililer elektronik sigaraların tamamen zararsız olmadığı yolunda uyarıda bulunuyor.
ABD DE BENZER BİR UYGULAMA HAZIRLIĞINDA
ABD Birleşik Devletleri de ülkenin önde gelen önlenebilir ölüm sebebi olan sigarayla ilgili köktencilik bir karar alma aşamasında.
ABD İlaç ve Besin Dairesi’nin (FDA) hazırladığı yeni plana bakılırsa, ABD sınırları içinde satılan tüm sigaralarda Nikotin miktarı mühim seviyede azaltılacak ve sigaradaki ölümcül ürünlerin minimum ya da asla bağımlılık yapmayacak şekilde ayarlanması mecburi kılınacak.
Boğulmak suretiyle olan çocuk drone yardımıyla kurtarıldı
 

Son Dakika Haberler