Türkiye’nin ilk nükleer güç santralinde yeni iş sözleşmesi

Mersin’in Gülnar ilçesinde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Projesi’nde TSM Enerji İnşaat Endüstri Limited Şirketi ile sözleşme imzalandığı bildirildi.
Akkuyu Nükleer A.Ş.’den meydana getirilen açıklamada, Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali Akkuyu NGS sahasındaki çalışmaların dört güç ünitesinin tümünde hızla devam etmiş olduğu ifade edildi. Önümüzdeki süreçte, 1’inci ünitede türbin binası ekipmanının kurulumu ve devreye alınması için hazırlıkların yapılacağı kaydedilen açıklamada, 2, 3 ve 4’üncü ünitelerdeki inşaat ve kurulum operasyonlarında kalitenin sağlanması ve işlerin taahhüt edilen tarihlere uygun gerçekleştirilebilmesi için yoğun bir gidişat ile çalışılacağı belirtilirken, projede yer edinen şirketlerin de bu inşaat çalışmalarına özgü yeterliliklere haiz olması gerektiği vurgulandı Yarısını Bakanlık karşılayacak! Kentsel dönüşümü hızlandıracak hamle
Mevcut alt sözleşmeler kapsamında devam eden tüm işlerin, 2019 yılı Ekim ayından bu yana NGS inşaat projesinde yer edinen ve yüksek teknoloji projelerini hayata geçirme deneyimine haiz olan TSM’ye devredileceği belirtilen açıklamada, “TSM ile projede yer edinen mevcut alt yüklenici firmalar ile içinde, eski ana yüklenici- ortak girişim ile alt yükleniciler içinde akdedilenlere benzer yeni sözleşmeler yapılacaktır. Bu sözleşmelerle şantiyede işin devamlılığının ve kalitesinin sağlanmasının yanı sıra Akkuyu NGS için taahhüt edilen inşaat tarihlerine uyulması, işçilerin emek harcama koşulları açısından haklarının korunması ve tüm taşeronların çalışanlarına maaşlarının zamanında ödenmesi de sağlanacaktır” denildi.
6,5 MİYAR DOLAR YERELLEŞTİRME HEDEFİ
Akkuyu Nükleer A.Ş. Genel Müdürü Anastasia Zoteeva, mevzuya ilişkin olarak daha ilkin yapmış olduğu açıklamada, projede yer edinen Türk şirketlerinin ve sahada çalışan Türk vatandaşlarının sayısının artmaya devam edeceğine dikkat çekerek, şunları ifade etmişti:
“Akkuyu NGS projesi katılımcılarının tekrardan düzenlenmesi, mevcut emek harcama aşamasının dinamikleri ve özellikleri dikkate alınarak yapılmıştır. 4’üncü ünitenin inşasına başlanmasıyla etken bir aşamaya girilmiştir. Artık sahadaki dört güç ünitesi de aynı anda inşa edilmektedir. Proje için geliştirilen yerelleştirme yol haritası başarıyla uygulanmaya devam etmektedir. Yerelleştirme hedefinin 6,5 milyar dolar civarında gerçekleştirilmesi öngörülmektedir. Türk şirketlerine şimdiden ortalama 3,2 milyar dolar tutarında sipariş verilmiş durumdadır. Projede yer edinen Türk şirketlerinin ve sahada çalışan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sayısı da artmaya devam etmektedir. Bugün sahada istihdam edilenlerin yüzde 80’inden fazlasını Türk vatandaşları oluşturmaktadır ve bu sayı artmaya devam edecektir. Tüm inşaat ekibine sıkı ve titiz emekleri için minnettarız. Tüm yükümlülüklerimizi yerine getirmeye devam ediyoruz ve projedeki tüm iştirakçilerin da bu şekilde çalışmaya devam edeceğine güveniyoruz.” dedi.
Sahadaki tüm emek harcamalar, bağımsız yapı denetim müesseselerinin ve Nükleer Düzenleme Kurumu’nun (NDK) devamlı denetimi altında, planlanan takvime uygun olarak gerçekleştirildiği açıklandı. Son olarak 21 Temmuz 2022’de Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un Genel Müdürü Aleksey Likhachev’in katılımıyla Akkuyu NGS’nin 4’üncü ünitesinin temel atma törenini gerçekleştirilmişti.

Son Dakika Haberler