Türkiye’den BMGK sonucuna tepki – Son Dakika Flaş Haberler

Dışişleri’nden meydana getirilen izahat şöyleki: Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Kıbrıs Adası’nda konuşlu BM Sulh Gücü’nün (BMBG) vazife süresini 28 Temmuz 2022 tarihinde almış olduğu 2646 (2022) sayılı kararla altı ay daha uzatmıştır.
Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Dışişleri Bakanlığı’nın sözkonusu kararla ilgili olarak yapmış olduğu açıklamayı tümüyle destekliyoruz.
BMBG’nin vazife süresi uzatılırken KKTC’nin rızasının alınmaması, BM’nin yerleşik uygulamalarına aykırıdır. Kıbrıs Türk halkının müktesep haklarının da ihlalidir. KKTC makamlarının bu adaletsizliği gidermek suretiyle atacağını duyurduğu adımlara ülkemiz tam destek verecektir.
Konsey sonucu, devamlı olduğu şeklinde gene gerçeklikten kopuk, adaletsiz ve haksız bir karardır. Kıbrıs Türk halkını ve bu halkın müktesep haklarını yok saymakta ve bu halka yönelik insanlık ve hukuk dışı izolasyonları görmezden gelmektedir. Konsey’in, çözüm için Kıbrıs Türk halkının iradesini artık yansıtmayan, neredeyse yarım asırdır denenmiş ve netice vermemiş bir çözüm modelini dayatmaya emek harcaması da tutarsız ve tutarsız bir yaklaşımdır. Bu yaklaşım çözüme değil, statükonun devamına hizmet etmektedir.
Kararda Maraş mevzusundaki yazımlar da gerçeklerden kopuktur. KKTC makamlarının Maraş’ta iyelik haklarına riayet ederek attığı adımlara Türkiye tam destek vermeye devam edecektir.
Güvenlik Konseyi ve internasyonal topluma, Ada’daki gerçeklere odaklanmaları ve Kıbrıs Türk halkının müktesep haklarını, şu demek oluyor ki egemen eşitliğini ve eşit internasyonal statüsünü tescil etmeleri çağrımızı yineliyoruz.
 

Son Dakika Haberler