SON DAKİKA: İstanbul tahıl sevkiyatının merkezi oldu! Bakan Akar’dan mühim açıklamalar

28.07.2022 15:03 Son Güncelleme: 28.07.2022 15:05 Akar, resmi ziyaret kapsamında geldiği başkent Riga’da Kahramanlar Mezarlığı’nın peşinden Letonya Müdafa Bakanlığı’na geçti.
Letonya Başbakan Yardımcısı ve Müdafa Bakanı Artis Pabriks ile baş başa görüşen Akar hemen sonra onur defterini imzaladı.
Heyetler arası görüşmelere başkanlık eden Akar ve Pabriks hemen sonra ortak basın toplantısı düzenledi.
“Kıymetli dostum” diye hitap etmiş olduğu Pabriks ile Riga’da bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade eden Akar, gösterilen misafirperverlik için teşekkür etti.
Samimi ve yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Akar, Letonya ve Türkiye’nin Avrupa-Atlantik güvenliğine ve NATO’ya katkısı dahil olmak suretiyle ikili ve bölgesel mevzularda görüş alışverişinde bulunduklarını beyan etti. Letonya ile Türkiye arasındaki dostluk ve müttefiklik ilişkilerine vurgu icra eden Akar, gerçekleştirdikleri görüşmelere ilişkin, “Ukrayna’nın bağımsızlığına ve egemenliğine desteğimizin altını çizdik. Bir an ilkin insani ateşkes, gerginliği azaltılması ve insani yardımların ulaştırılmasının devamlılığının sağlanması için çalışıyoruz” açıklamasında bulunmuş oldu.
Görüşmelerde tahıl sevkiyatı hakkında data paylaştıklarını belirten Akar, Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler içinde imzalanan tahıl anlaşmasının peşinden Ortaklaşa Koordinasyon Merkezi’nin İstanbul’da kurulduğunu anımsattı.
Tarafların merkeze temsilci ve görevliler atadığını aktaran Akar, “Merkez çalışır durumda. Türkiye, Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler görevlileri önümüzdeki saatler, günlerde Ukrayna limanlarında bekleyen gemilerin  tahıl nakliyesine başlaması için gece-gündüz çalışıyor ” diye konuştu.
Pabriks ile görüşmesinde NATO içinde ikili iş birliği ve bölgesel güvenlik konularının da ele alındığını aktaran Akar, şunları söylemiş oldu:
“Türkiye’nin Madrid Zirvesi’nde Finlandiya ve İsveç ile imzaladığı Mutabakat Zaptı bir son değil, iyi bir başlangıçtır. Türkiye’ye karşı taahhütlerini yerine getirmelerini bekliyoruz. Ülkelerimiz içinde müdafa endüstri iş birliğinin iyi mi daha da geliştirilebileceğini görüştük. Müdafa Sanayii İşbirliği Toplantısı’nın sonuncusunu nisan 2022’de Ankara’da başarıyla gerçekleştirdik. Hakikaten de bu iş birliğinin daha da gelişmesini istiyoruz. Ek olarak askeri eğitim iş birliği mevzusunda çalışmaların artırılması mevzusunda mutabık kaldık. Bununla beraber FETÖ mevzusunda somut adımların görülmesine ilişkin beklentimizi de dile getirdik.”
 
ETONYA BAŞBAKAN YARDIMCISI VE SAVUNMA BAKANI PABRİKS
Letonya Başbakan Yardımcısı ve Müdafa Bakanı Artis Pabriks de Bakan Akar’a ziyaretinden dolayı onur duyduklarını belirterek teşekkür etti.
Türkiye ve Letonya arasındaki iyi ilişkilere vurgu icra eden Pabriks, görüşmelerinde ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel mevzularda da görüş alışverişinde bulunduklarını aktardı.
Türkiye ve Letonya içinde müdafa sanayii alanında iş birliğinin geliştirilmesinin önemine işaret eden Pabriks, Ukrayna- Rusya arasındaki muharebede Türkiye’nin dış ilişkiler alanında üstlendiği rolün önemine de değindi.

Son Dakika Haberler