Şimal Kore: “Nükleer cenk caydırıcılığını harekete geçirmeye hazırız”

28.07.2022 14:31 Haber Deposu: İHA Şimal Kore’nin geçtiğimiz aylarda art arda gerçekleştirdiği roket denemeleri sonrasında bölgede gerilim yükselirken, önder Kim Jong-un gene dünyaya meydan okudu. Kore Savaşı’nın yıl dönümü sebebiyle düzenlenen bir etkinlikte konuşan Kim, Cenup Kore ve ABD kaynaklı bir tehdit karşısında ülkesinin nükleer cenk caydırıcılığını harekete geçirmeye ve askeri saldırılara karşı koymaya hazır bulunduğunu altını çizdi. Kim, “Silahlı kuvvetlerimiz herhangi bir krize cevap vermeye, ulusumuzun nükleer cenk caydırıcılığı da mutlak enerjisini sadakatle, isabetle ve ivedilikle seferber etmeye tamamen hazırdır” dedi. Washington’un Seul ile beraber Pyongyang’a karşı tehlikeli, yasa dışı ve düşmanca eylemlere girişmeye devam ettiğini söyleyen Kim, söz mevzusu hamleyi ülkeyi “şeytanlaştırarak” haklı çıkarmaya çalıştığını açıkladı.
“İKİLİ İLİŞKİLERİ ZORA SOKUYOR” ABD’nin, Pyongyang’ın güvenliğini ciddi şekilde tehdit eden geniş çaplı ortak askeri tatbikatlar düzenlerken Şimal Kore ordusunun tüm rutin eylemlerini provokasyon ve tehdit olarak görmesini eleştiren Kim, “Bu, ikili ilişkileri geri dönüşü zor bir noktaya, bir çatışma durumuna sürüklüyor” şeklinde konuştu.
GÜNEY KORE DEVLET BAŞKANI YOON’A YÜKLENDİ
Kim ek olarak Cenup Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol’u ilk kez adını kullanarak hedef aldı ve Yoon’u Şimal Kore’nin güvenliğini ve öz müdafa hakkını tehdit etmekle suçladı. “Yoon yönetimindeki cenk çığırtkanları ve haydutların çatışmacı askeri faaliyetlere eğilimli bulunduğunu” korumak için çaba sarfeden Kim, “Bizlere askeri olarak önleyici anlamda karşı koyabileceğinizi ya da askeri gücümüzün bir kısmını etkisiz hale getirebileceğinizi düşünüyorsanız, böylesi tehlikeli bir girişim büyük bir güç tarafınca derhal cezalandırılacak ve Yoon Suk-yeol’un hükümeti ve ordusu yok edilecek” sözleriyle Cenup Kore’ye direkt bildiri gönderdi.
Ulusal Müdafa Bakanı Hulusi Akar Letonya’da

Son Dakika Haberler