New York’ta maymun çiçeği sebebiyle acil durum deklare edildi

Dünyada hızla yayılmaya devam eden ve Dünya Sıhhat Örgütü tarafınca “küresel Acil Durum” olarak vasıflandırılan Maymun Çiçeği virüsü, ABD’de de paniğe niçin oldu.
New York Valisi Kathy Hochul, vakaların hızla artışı sebebiyle “afet acil durumu” duyuru edildiğini bildirdi. Hochul tarafınca meydana getirilen açıklamada, “New York eyaletindeki maymun çiçeği salgınıyla ilgili son verileri inceledikten sonrasında, bu salgınla yüzleşmek için devam eden çabalarımızı güçlendirmek için ‘afet acil durumu’ duyuru ediyorum.
Irak iç harbe mı gidiyor? Protestocular Irak Meclisi’ni bastı
Ülkedeki 4 maymun çiçeği vakasının 1’den fazlası New York eyaletinde bulunuyor. Buna karşı koyarken, cephaneliğimizdeki her aracı kullanmamız gerekiyor. Salgının şu anda belirli risk grupları üstünde orantısız bir etkiye haiz olmasının yollarını ayırt etmek mühim. Bu yüzden ekibim ve ben, daha çok aşı sağlamak, kontrol kapasitesini çoğaltmak ve halkı bu salgın esnasında iyi mi güvende kalacakları mevzusunda görevli bir halde eğitmek için gece gündüz çalışıyoruz” ifadeleri kullanıldı. AVRUPA’DA İLK ÖLÜM
Öte taraftan, İspanya’da maymun çiçeği sebebiyle yaşamını kaybetmiş olduğu açıklanan 1 şahıs ile Avrupa’da ilk kez maymun çiçeği bağlantılı ölüm gerçekleşmişti. Brezilya’da da lenfoma kanseri ile savaşım eden 1 şahıs maymun çiçeği sebebiyle yaşamını yitirmişti.

Son Dakika Haberler