Karaciğer kanserinin en kurnaz emaresi oymuş!

Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Fahri Yetişir karaciğer kanseri hakkında mühim bilgiler verdi. Karaciğer, karın boşluğunun sağ üst kısmında, diyaframın altında ve midenin üstünde yer edinen ve boyutu yaşla ve cinsiyetle değişmekle beraber futbol topu büyüklüğünde bir organdır. Karaciğer vücudumuzda yaşamsal öneme haiz bir organdır.
Yokluğunda yaşayamayız. Böbrekte olduğu şeklinde karaciğer için geliştirilmiş olan bir dializ benzeri sistemde maalesef hala buluş edilebilmiş değil. Karaciğer vücudumuzda sindirim, detoksifikasyon, vücut için lüzumlu yapıların üretimi yada dönüştürülmesi, müdafa sistemi ve kanamanın durdurulması şeklinde bir sürü fonksiyonu vardır. Karaciğer kanseri: Karaciğer kanseri ikiye ayrılabilir birisi primer karaciğer hücresinden meydana gelen primer karaciğer kanserleri diğeri de meme ve kalınca bağırsak şeklinde başka organlardaki kanserlerin karaciğere sıçraması sonucunda olan metastatik karaciğer kanserleri.  Primer karaciğer kanserlerinin de birkaç kanser türü vardır.
Karaciğer kanserinin en yaygın görülen türü ana karaciğer hücresinde (hepatosit) başlamış olan hepatosellüler karsinomadır. İntrahepatik kolanjiyokarsinoma ve hepatoblastoma şeklinde öteki karaciğer kanseri türleri daha azca yaygındır.
 Karaciğer kanserinin emareleri nedir?
Karaciğer kanserlerinde erken aşamada çoğunlukla emare vermezler. Emareler çoğu zaman ileri aşamalarda ortaya çıkar. Emareleri çoğunlukla şu şekildedir;– İstem dışı kilo kaybı, zayıflık ve bitkinlik– İştahta azalma, bulantı ve kusma– Karın ağrısı ve şişme– Cildin ve göz akının sararması (sarılık).– Beyaz, açık renkli büyük hela ve koyu renkli idrar– Bu belirtilerden herhangi birisi var ise derhal doktorunuza başvurmalısınız.Karaciğer kanseri iyi mi oluşur: Karaciğer kanseri, bir çok kanserde olduğu şeklinde karaciğer hücrelerinin DNA’sında (vücudunuzdaki her kimyasal işlem için talimatlar veren materyal) değişimler (mutasyonlar) oluştuğunda meydana gelir. Bir netice, hücrelerin denetim dışı büyümeye başlayıp sonunda kanserli hücrelerin tümör oluşturması ve yavaş yavaş çevre dokuları salgın etmesi şeklinde oluşur.
Karaciğer kanseri sebepleri nedir?
Bir çok kanserde olduğu şeklinde karaciğer kanserinde de direk bir etkenle ilişkilendirmek doğru değildir. Sadece karaciğer kanser oluşumunu artıran etkenler bilinmektedir.
 Primer karaciğer kanseri oluşma riskini artıran faktörler: 
– Hepatit B virüsü (HBV) yada hepatit C virüsü (HCV) ile kronik enfeksiyon, karaciğer kanseri riskinizi arttırır.– Siroz karaciğer kanserine yakalanma olasılığınızı arttırır.– Belirli kalıtsal karaciğer hastalıkları karaciğer kanseri riskini artırır. Hemokromatozisi ve Wilson hastalığını şeklinde.– Şekeri hastalığı olan insanoğlu şeker hastalığı olmayanlardan daha yüksek karaciğer kanseri riskine haizdir.– Alkol olmadan karaciğerde yağ birikmesi karaciğer kanseri riskini artırır.– Aflatoksinlere maruziyet. Aflatoksinler fena koşullarda depolanan mahsullerde yetişen küfler tarafınca üretilen zehirlerdir. Mısır ve yer fıstığı şeklinde mahsuller aflatoksinlerle kirlenmiş olabilir.

Son Dakika Haberler