Histamin rejimi nedir? – Sıhhat Haberleri

Histamin bağışıklık sistemi içinde, alerjenlere cevap olarak salgılanan bir salgı. Görevi bittiğinde DAO enzimi ile yıkılması gerekirken, enzim eksikliği sebebi ile vücutta birikebiliyor. Enzim eksikliğine bağırsak sağlığının bozulması niçin olabilirken, genetik de olması mümkün. DAO azaltan nedenler; geçirgen bağırsak hastalığı, chron, ülseratif kolon benzer biçimde hastalıklar ve alkol.
Bunun yanında yüksek histamin içeren beslenme de histamin / enzim oranını bozmaktadır ve şikayetleri arttırmaktadır. Histaminden varlıklı yiyecekler içinde mayalı alkollü içkiler; bira, şarap vb, mayalı fermente gıdalar; turşu, sirke, kefir vb, işlenmiş et ürünleri; Sucuk, sosis vb, turunçgiller, kuru meyveler, patlıcan, domates, sayabiliriz. Histamin salgısını arttıran yiyecekler ise alejik yiyecekler olarak da malum çikolata, domates, çilek, ananas, kabuklu deniz ürünleri, inek sütü, çerezlerdir.
Histamin intoleransının saptanması için kanda hem histamine hem de DAO enzimine bakmak gerekir. Sonrasında Histaminden yoksul bir eleme rejimi uygulanması kişinin şikayetlerini azaltabilir. Şikayetler azaldığında / ortadan kalktığında elenen yiyeceklerin yeniden teker teker beslenmeye dahil edilerek gözlem yapılması gerekir.

Son Dakika Haberler