Gerçek mi efsaneleşmiş mi? Loch Ness Canavarı’nın sırrını ortaya çıkarabilir

İngiliz bilim adamları, Loch Ness Canavarı’nın varlığının “makul” bulunduğunu söylemiş oldu.
İddia, araştırmacıların, şimdi Fas’ın Sahra Çölü olan 100 milyon senelik bir dere sisteminde, dinozorlar çağından kalma uzun boyunlu deniz sürüngenleri olan ufak plesiosaurların fosillerini bulmalarının peşinden geldi ve bu fosillerin tatlı suda yaşamış olabilecekleri düşünülüyor.
İskoçya’nın en eski efsanelerinden önde gelen Loch Ness Canavarı’nın zamanı 6. yüzyıla kadar uzanıyor. Yaratıkla ilgili ilk yazılı kayıt, M.S. 565 senesinde İrlandalı bir başrahip St. Columba’nın biyografisinde tespit edildi.
1960’ta ise havacılık mühendisi Tim Dinsdale, Loch Ness efsanesini tekrardan uyandıran bir görüntü kaydetti. Görüntüde yaratığa ilişik olduğu öne sürülen bir hörgüç vardı. Geçen yıl da yaratığın görüldüğüne dair birçok suç duyurusu geldi. Bu ihbarlardan biri aralıkta, gölü ziyaret eden ve yaratığın onlarca defa yüzeye çıktığını gördüklerini söyleyen bir çifte aitti.
Sadece teoriyle dalga geçenler, plesiosaurların tuzlu su ortamına gereksinim duydukları için Loch Ness’te yaşayamayacaklarını savundu.
TRT Haber’de yer edinen bilgiye gore üniversitenin Cretaceous Research dergisinde gösterilen bulguları, plesiosaurların tatlı suya tahammül edecek şekilde adapte olduklarını, hatta muhtemelen hayatlarını günümüz dere yunusları benzer biçimde geçirdiklerini gösteriyor.
Fosiller içinde üç metre uzunluğundaki yetişkinlere ilişik kemikler ve dişler ile 1,5 metre uzunluğundaki bir bebeğe ilişik kol kemiği içeriyor.
Bu canlıların, kurbağalar, timsahlar, kaplumbağalar, balıklarla beslendikleri düşünülüyor. (Fotoğraflar: Alamy)
Japonya’da onlarca kişiyi yaralayan maymunlardan biri yakalanıp öldürüldü

Son Dakika Haberler