Fotoğraftaki çocuk Mustafa Kemal Atatürk mü? – Son Dakika Haberleri İnternet

Geçer, Mustafa Kemal Atatürk’ün günümüze ulaşan en eski fotoğrafının bugün Harbiye Askeri Müzesi’nde sergilenen 1901 yılındaki Harp Okulu ikinci sınıfında okurken 20 yaşındaki fotoğrafı bulunduğunu altını çizdi.
Selanik’te 1885 senesinde çekilmiş olduğu iddia edilen fotorafla ilgili yorum icra eden uzmanlar fotoğrafın gerçek olmadığının altını çiziyor. Çeşitli askeri okullarda tarih dersleri veren ve Mustafa Kemal Atatürk, İstiklal Harbi ve askeri tarih mevzularında 16 yazı ile üç kitap gösteren tarih öğretmeni Geçer, fotoğrafın Mustafa Kemal Atatürk’e ilişkin olmadığını üniformalar üstünden deklare etti. Geçer, şu detayları paylaştı: “Askeri bir fotoğraf olmamakla beraber kalpaklardan sürecini tahmin edebiliyoruz. Osmanlı Devleti’nin son döneminde Türk toplumunun kullandığı temel başlık fes yada beyaz tülbentten oluşan sarıklardı. Kalpak kullanımı, soğuk bölgeler haricinde yoktu. Toplumunda olmasa bile Türk ordusunda kalpak ilk kez 1876 sonrası topçu ve süvari subayları tarafınca kullanıldı. İncelediğim fotoğraflarda halk içinde kalpak kullanımını görmedim. Çocuk Mustafa Kemal Atatürk iddiasındaki fotoğraftaki kalpaklar, en erken 1919 yılına tarihlenebilir. Ek olarak çocuğun kalpağında yer edinen ay yıldız kalpaklarda asla kullanılmamış. Bir tek 1909 sonrası Harp Okulu ve Askeri İdadi öğrencilerinin kalpaklarında hilal bulunur. Askeri giysilerle ilgili yaptığım bunca çalışmada karşılaştığım binlerce asker ve sivil fotoğraftan elde ettiğim bilgiler ışığında fotoğraftaki çocuk Mustafa Kemal Atatürk değil.”
‘BELGELERLE İSPATLANSIN’
Tarih biliminde ortaya atılan iddiaların belgelerle ispatlanmasını lüzumlu kıldığını belirten Geçer, “Aksi halde bu şekilde iddialar kahve sohbetidir. Bu fotoğrafın yanlış bulunduğunu görsel destek sunar ve kalpağın gelişim sürecini ortaya koyarak kanıtlama ediyorum. İddia sahibi de sözü gevelemeden, iddiasını belgelerle kanıtlama etsin yada kamuoyunu meşgul etmesin” dedi.
Kaynak: Milliyet / Gökhan Karakaş

Son Dakika Haberler