Eşrefpaşa Hastanesi’nden Kemalpaşa Armutlu’ya evde bakım hizmeti birimi

İZMİR, (DHA) – İZMİR Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi tarafınca Kemalpaşa ilçesi Armutlu Mahallesi’nde Evde Bakım Hizmet Birimi kuruldu. Sırada ise Bayraklı, Mordoğan ve Ödemiş ilçelerinin olduğu açıklandı.İzmir Büyükşehir Belediyesi Eşrefpaşa Hastanesi toplumsal belediyecilik anlayışı doğrultusunda sürdürdüğü hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Yatalak durumdaki yaşlı, hasta ve engellilere verdiği evde bakım hizmetini 30 ilçeye çıkaran Eşrefpaşa Hastanesi Armutlu’da Evde Bakım Hizmet Birimi’ni kurdu. Açılış 30 Temmuz Cumartesi saat 13.30’de İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ev sahipliğinde yapılacak.SIRADA BAYRAKLI, MORDOĞAN, ÖDEMİŞ VAR
Evde Bakım Hizmetini İzmir’in tüm ilçelerine yaymak için ortalama bir seneden beri emekleri sürdürdüklerini belirten Eşrefpaşa Hastanesi İdari Amiri Dr. Arif Kutsi Güder, “Evde bakım hizmetini genişletebilmek için ilk durağımız Kemalpaşa oldu. Kemalpaşa Belediyesi ile ortak yürüttüğümüz emek harcamalar sonucunda Armutlu’da bir birim kurduk. Gelecek günlerde de Bayraklı, Mordoğan, Ödemiş ve çevre ilçelere Evde Bakım Hizmet Birimlerimiz devreye girecek” diye konuştu.KAN TAHLİLİNDEN DİŞ TEDAVİSİNE KADAR HİZMET
Kimsesizlerin Kimsesi projesiyle, Evde Bakım Hizmeti ekibinin hem sıhhat hem de toplumsal anlamda destek olmak amacıyla hastaya hizmet ettiğini ifade eden Dr. Güder, “Hekimlerimiz değerlendirme yaparak belirlenen saatte hastayı ziyaret ediyor ve muayene ediyor. Gerek duyuluyorsa kan ve idrar tahlili, yatak yarası var ise pansuman yapılıyor. Hastaneye gelmesi ihtiyaç duyulan durumlarda ise uzman hekimlerden danışım isteniyor ve ambulansla evinden alınıp hastaneye getiriliyor. Uzun süredir yatalak olan hastaların bir ekip bakım gereksinimleri oluyor. Bu hizmeti verirken hastaya bakan kişiye de eğitim vererek onu daha bilgili hale getiriyoruz. Hastanın iyi mi besleneceği, iyi mi hareket ettirileceği şeklinde mevzuları aktarıyoruz. Ruhsal destek veriyoruz. Bu yalnız hasta için değil, hasta yakınları için de mühim. Ek olarak diş hekimleri de hastanın ihtiyacı dahilinde artık sahada olacak” dedi.
Kemalpaşa Evde Bakım hizmet Birimi’nde görevli Dr. Beril Hüseyin ise 5 kişilik ekiple yatalak hastaların evlerine giderek hizmet verdiklerini söyleyerek, “Ekibimizle beraber Eşrefpaşa Hastanesi’yle bağlantılı bir halde çalışıyoruz. Gerekirse hastanemizdeki doktorlarımızdan da uzman görüşü alarak hastanın sorunlarını çözüme kavuşturuyoruz. Bu hizmet Türkiye’de ilk” diye konuştu.’SİZLER KOLUMUZ KANADIMSINIZ’
Bakıma muhtaç hastalar Eşrefpaşa Hastanesi’nin Kemalpaşa Evde Bakım Hizmet Birimi tabip ve hemşirelerini dört gözle bekliyor. Hasta yakınları da sıhhat çalışanlarını evde ağırlamaktan son aşama memnun. 86 yaşındaki hasta Sevim Karakaş, “Tanrı razı olsun sizleri buraya yollayanlardan. Evden dışarı çıkamıyorum. Sizler Kolumuz kanadımsınız. Kemalpaşa’da artık olacağınız için fazlaca mutluyuz” dedi.
Süleyman Acar da “İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne daima telefon açtığımda kapıma gelirler. Tanrı razı olsun onlardan. Hocalarımız ne gerekiyorsa ilgileniyorlar ilaçlarımıza kadar yazıyorlar” diye konuştu.
Yatalak anası Nurten Karakaş’a 4 senedir bakan Fatma Karakaş ise, “Bizim açımızdan Armutlu’ya Evde Bakım Hizmetinin gelmesi büyük bir avantaj oldu. İzmir’den çağıracağımıza yanı başımızda bu hizmeti alacağız. Oldukca şanslıyız. İlaç yazdırmak için de evden dışarı çıkmak annemi bırakmak zorunda kalıyordum. Artık İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ilaç yazma hizmeti yardımıyla bu şekilde bir şeye gerek kalmayacak” diye konuştu.
Ekip tabip, hemşire, acil tıp teknisyeni, toplumsal hizmetler uzmanı, psikolog, diyetisyen, diş hekimi ve fizyoterapistten oluşuyor. Evde bakım hizmeti için detaylı data 293 80 20 numaralı telefon hattından alınabiliyor. Kemalpaşa Evde Bakım Hizmet Birimi’ne ise 293 85 04 numaralı hattan ulaşılabiliyor. (DHA)
“Mahalli Haberler” kategorisi altındaki içerikler, sistem tarafınca ajanslardan otomatikman çekilip yayına verilmektedir. Bu içerikler üstünde cnnturk.com editörlerinin herhangi bir tasarrufu yoktur, mesuliyet ilgili ajanslardadır.

Son Dakika Haberler