Damarları temizliyor, yüksek tansiyonu bitiriyor

Sıvı tüketimi, bir tek susuz kalmanızdaki mühim bir unsur değil bununla birlikte kan basıncınızı dengeleme mevzusunda da büyük bir etkiye haiz. Meyve, sebze, baklagiller ve tam tahıllı besinler, kalp sağlığını iyileştiren besinler içinde bulunuyor. Bu gıdaları tertipli tüketmenin yanı sıra günlük olarak tüketilen içecekler de kan basıncınız üstünde mühim etkilere haiz.Sıvı tüketimi, kan basıncında büyük bir değişim ortaya çıkarabilir. Birçok içecek, kan akışını düzenleyerek kan basıncında ciddi bir fark yaratabilir. Birçok içecek, kanın serbestçe akışını sağlarken besinler ve antioksidanlar yönünden de varlıklı bir içerik sunar. İşte o içecekler…
SU 
Yaşam deposu suyun, ilk sırada bulunması şaşırtıcı değil. En garip içecek olmasa da kan basıncını düzenlemek için en doğru seçimdir. Üstelik yağ, şeker ve kalori içermemesi, suyun en etkili neticeleri elde etmenizi mümkün kılıyor. Kafi su tüketmemek, kan basıncını mühim seviyede etkiliyor. Araştırmalar, vücudun sıvı dengesi bozukluğunda, kan basıncının artmasına niçin olarak büyük sıhhat problemlerine zemin hazırlayabileceğini gösteriyor. Düşük su tüketimi, alışkanlık haline vardığında negatif kalp-damar olaylarının da riskini artırır. Su tüketmeyi çoğunlukla unutuyorsanız, bu eylemi daha çekici hale getirmek için meyve, sevdiğiniz baharatlar yada bitkilerle tatlandırabilirsiniz.PANCAR SUYU Kırmızı rengi ve kendine özgü şekliyle pancar, en iyi seçeneklerden biri olabilir. Pancar suyu, kan damarlarını genişleten ve herhangi bir takılma olmadan kan akışına müsaade eden nitrat içinde ne olduğu yönünden zengindir.
Hypertension dergisinde 2014 senesinde meydana getirilen bir çalışmada, iki hafta süresince 240 gramdan birazcık fazla pancar suyu içen 68 kişinin hem sistolik ve diyastolik kan basıncının düşmüş olduğu fark edildi. Pancar suyunun yararlarından yararlanmak isterken tadından hoşlanmıyorsanız, kan portakalı ilave ederek tadını oldukca daha sevebilirsiniz.
NAR SUYU Kırmızı bir gıda daha kalp ve damar sağlığınızı koruyabilir. Soğuk olarak tüketebileceğiniz nar suyu, hem leziz hem de yararlı bir alternatif. Yüksek potasyum seviyeleri ve varlıklı antioksidan içinde ne olduğu yardımıyla kan basıncınızı dengelemeye destek sağlar.
İki değişik araştırma, gerilim seviyeleri üstündeki tesirini inceledi. 2011’de meydana getirilen araştırma, tertipli olarak nar suyu içmenin sistolik kan basıncını azaltabileceğini tespit etti.2017’de meydana getirilen bir öteki araştırma ise hem sistolik hem de diyastolik basınçta tertipli içme sonucunda düşüş gözlemledi. Kalp için en iyi içeceklerden biri olarak listeye giren nar suyunu, tertipli olarak tüketerek damar sağlığnız için de mühim bir adım atabilirsiniz.
 

Son Dakika Haberler