BM Hususi Raportörü’nden Türkiye açıklaması: “Mühim adımlar attı”

27.07.2022 19:08 Haber Deposu: İHA BM Hanıma ve Kız Çocuklarına Yönelik Sertlik, Sebepleri ve Neticeleri Hususi Raportörü Reem Alsalem, 18-27 Temmuz tarihleri içinde Türkiye’de bayanlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetin çoklu ve kesişen nedenlerini inceledi. Peşinden Türkiye gözlemlerine ilişkin bir basın toplantısı düzenleyen Alsalem, Türkiye Cumhuriyeti’nin daveti üstüne ülkeye geldiğini, amacının hanım ve kız çocuklarına karşı şiddetin durumunu değerlendirmek bulunduğunu vurgulayarak, ziyareti esnasında yabancı uyruklu hanımefendilerin da durumlarını değerlendirmeye çaba ettiğini kaydetti. Alsalem, hanıma sertlik mevzusunda Türkiye’nin imza attığı internasyonal sözleşmeler bulunduğunu hatırlatarak, “İstanbul Sözleşmesi ile ilgili mevzu başta konuşuldu. Ben Türkiye’nin bu sözleşmeden çekilmiş olmasını üzüntü ile karşılıyorum. Bununla ilgili Danıştay sonucu açıklandı, bunu da üzüntü ile karşıladım. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni sözleşmeden çekilme kararını tekrardan değerlendirmeye ve sözleşmeyi tanıyan ülkeler arasına yeniden katılmaya teşvik ediyorum. Sözleşmeden çekilmenin mühim olmasının sebeplerinden bir başkası ise ülkede sözleşmeden çekilmeyi isteyen minik azınlığın görüşlerine uymanın aslına bakarsak bakarsanız ülkenin öteki internasyonal insan halkları sözleşmeleri ve yönetmeliklerine dair tutumunu da etkileyebileceği endişesidir” açıklamasında bulunmuş oldu.
Türkiye’nin aile içi sertlik dahil bayanlara ve kız çocuklarına yönelik şiddetle savaşım etmek ve ayrımcılığı ortadan kaldırmak için son 15 yılda mühim adımlar attığına dikkati çeken Alsalem, “Hanıma karşı şiddetin önlenmesine dair kanun mühim bir yasal çerçeve koymaktadır. Cinsel sertlik suçu için güç kullanım şartı aranmamaktadır. Evlilik içi saldırı bir kabahat olarak açıkça tanımlanmaktadır, kabahat olarak tanımlandığı için bu fazlaca iyi bir durumdur. Ülke 2007’den bu yana 4 fiil planı kabul etmiştir. Bazı boşlukların olduğuna dair yetkililer ile görüşmeler de yaptık. Bazı maddeler Türkiye’nin internasyonal insan hakları yükümlülükleri ile uyumlu değil diye görüşlerimi ilettim. Hanıma ve kız çocuklarına karşı işlenen her türlü sertlik suçuna ilişkin cezasızlığın her türlü ortadan kaldırılması fazlaca mühim” diye konuştu.  
“Türkiye aslına bakarsak fazlaca iyi bir pozisyonda bu tür verileri toplamak için, cinayetleri değerlendirmek için bir gözlem evi kurabilecek bir pozisyonda”
Türkiye’ye 18 yaş altı tüm çocuk evliliklerinin yasaklanması mevzusunda karar alması yönünde çağrıda bulunduğunun altını çizen Alsalem, “Geçen yıl 300’den fazla hanım öldürülmüştür. Anladığım kadarıyla bakanlıklar kendi aralarında veri paylaşıyorlar aslına bakarsak. Ara sıra İçişleri Bakanlığı tarafınca bunların halk ile paylaşıldığını da biliyoruz. Bu veri dizgesel olarak toplanmıyor, yeterince kapsayıcı değil. Türkiye aslına bakarsak fazlaca iyi bir pozisyonda bu tür verileri toplamak için, cinayetleri değerlendirmek için bir gözlem evi kurabilecek bir pozisyonda” dedi.

Son Dakika Haberler